Kommande på marknaden! Varmt välkomna till denna ljusa och funktionella lägenhet med stor potential. Bostaden har en genomtänkt planlösning med separat kök, rymligt vardagsrum, sovrum, badrum samt hall med goda förvaringsmöjligheter. Vardagsrummet bjuder på generösa ytor och fint ljusinsläpp, med utgång till balkong med utsikt mot grönska och Mälaren. Köket är praktiskt utformat med plats för matbord och har goda arbetsytor. Sovrummet ligger avskilt och erbjuder en rofylld miljö. Badrummet är funktionellt med badkar.
Föreningen är stabil och äger marken, vilket är en stor trygghet. Ekensberg är ett rofyllt och uppskattat område som samtidigt ligger nära stadens puls. Precis runt hörnet går pendelbåten (SL linje 89) som smidigt tar dig in till city via Lilla Essingen. Bussförbindelserna tar dig till Liljeholmen på cirka 10 minuter, där du har tillgång till ett brett utbud av bussar, tvärbana, tunnelbana samt en stor galleria med flera matbutiker, butiker och service.
Området erbjuder ett naturnära läge med fina promenadstråk längs vattnet. Här finns möjligheter till bad under sommaren – både från brygga och klippor – och vintertid finns chans till skridskoåkning. Inom kort promenadavstånd ligger populära Vinterviken med sitt omtyckta café, trädgårdscafé, padelbanor och mycket mer. I området finns även förskola, och för äldre barn finns skolor i närheten.
Planritning
Bilder
| 1204/281 | |
| 2 | |
| Finns | |
| Finns | |
| 66 m² (Enligt lägenhetsregistret. (Ekonomisk förvaltare)) | |
| 2 rum och kök | |
| 1,42349% | |
| 1,54148% | |
| 94 186 kr | |
| Beräknat på uppgifter från ÅR2024. | |
| 3 530 kr/mån | |
| 3 995 000 kr/ |
Praktisk hall med plats för avhängning samt garderober som erbjuder god förvaring. Här finns bra ytor för att skapa en funktionell entré.
Rymligt kök med goda arbetsytor och förvaringsmöjligheter. Här finns plats för matbord vid fönster med fint ljusinsläpp.
Ljust och lättmöblerat vardagsrum med generösa ytor för både soffgrupp och matplats. Stora fönsterpartier ger ett fint ljusinsläpp och rummet upplevs luftigt. Från vardagsrummet når ni bostadens rymliga balkong.
Balkong med utsikt mot Mälaren och grönska. Här finns plats för utemöbler och möjlighet att skapa en trivsam uteplats.
Rofyllt sovrum med gott om utrymme för dubbelsäng, nattduksbord och skrivbord. Garderober för god förvaring.
Badrum i funktionellt utförande med badkar, wc, handfat samt tvättmaskin.
Bostaden säljs av dödsbo. Då säljaren inte har bott i lägenheten lämnas inga garantier avseende skick. Köparen uppmanas att noggrant undersöka bostaden.
En alternativ planlösning garanterar inte att ombyggnationen kommer att godkännas av föreningen eller att det är tekniskt genomförbart. Det är köparens ansvar att säkerställa att den får tillstånd/bygglov från föreningen/kommunen för de önskade ombyggnationerna och att de kan genomföras tekniskt.
| 1982 | |
| Bostadsrätt | |
| 112 kWh/kvm/år. Energiklass D |
Föreningen är en äkta bostadsrättsförening. I föreningen finns 54 lägenheter varav 3 hyresrätter och 1 lokaler.
Brf Flytdockan 1 bildades i juni 2008 och ligger i området Ekensberg/Gröndal nära Liljeholmen i Stockholms södra närförorter. (Informationen är tagen från föreningens hemsida samt ÅR2024.).
Kommande renoveringar
Inga större ombyggnationer eller renoveringar är planerade.
Gjorda renoveringar
2024- OVK och rensning av ventilationskanaler, spolning av stickledningar till kök och badrum.
2023- Byte av vatten och VVC-ventiler.
2022- Nya termostater, investeringar i värmesystem och värmejustering.
2021- Byte av horisontella avloppsrör i källare. Våtrumsrenovering Matrosen.
2020- Byte av ventiler för kallvatten, varmvatten och fjärrvärme. Varmvattencirkulation i Matrosen.
2019- Underhåll spillvatten, ventiler för varm- och kallvatten samt fjärrvärme.
2017- Brandsäkerhetsåtgärder, ny tappvattenväxlare, Pergolas målade, tätat sprickor i källarväggar, takrenovering.
2015- Renovering av ventilation, renovering av föreningens portar, nya maskiner i tvättstugan.
Fastigheten är fullvärdesförsäkrad hos Trygg-Hansa. Föreningen har bostadsrättstillägg.
Det finns 8 st icke bokningsbara avgiftsbelagda parkeringsplatser utomhus, Gröndalsvägen 141-149. Parkeringsmöjligheter i parkeringsgarage, finns i grannföreningarna Brf Stapelbädden 5 och Brf Stapelbädden 7. Boende i Brf Stapelbädden 5 och 7 har förtur. Kontakta respektive förening vid intresse.
Bredband: Föreningen har Ownit som internetleverantör med anslutningshastighet 1000 mbps. TV: Leverantör Ownit. Det finns även möjlighet till ComHem.
Gemensamma utrymmen är källarförråd, cykel- och barnvagnsrum som finns i port 145 och 147. Det finns även tillgång till tvättstuga, i hus 145.
I månadsavgiften ingår värme och vatten. Obligatoriskt tillägg för bredband på 160 kr/mån.
Föreningen äger marken: Ja.
För att åka kommunalt till oss tar man sig med buss, tunnelbana eller Tvärbanan till Liljeholmen och därefter med matarbuss 133 till ändhållplatsen Ekensberg (10 min). Det går även en pendelbåt från Ekensberg där SL-biljetter gäller. Sommartid kan man också komma hit med skärgårdsbåt som går i linjetrafik från Tegelbacken i Stockholm city. Båtarna går sedan vidare ut i Mälaren, med Drottningholm som slutstation.
Bland områdets möjligheter kan nämnas dagis, förskola, skola, båtklubb, badbrygga, fotbollsplan, närbutik, buss och båthållplatser, strandpromenad, badbrygga och närhet till kulturplatser, som till exempel Vinterviken med Alfred Nobels gamla anläggning samt fritidsområdet Rävudden. Flera restauranger och caféer finns också i närområdet.